Problemy osób o szczególnych potrzebachna Seminarium KNS WIM WAT
Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią wirusa Covid-19, w dniach 2 i 3 czerwca 2022 roku odbyło się XXXIX Seminarium Kół Naukowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Seminarium, odbywające się auli wykładowej w budynku 54, miało nowy format – po raz pierwszy połączone zostało z Seminarium Kół Naukowych Wydziału Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT (realizowane po raz XXVIII), w ramach wspólnej dyscypliny naukowej – Inżynierii Mechanicznej.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników Seminarium
Prezentacje osiągnięć studentów i doktorantów obu Wydziałów oraz uczestników z uczelni zagranicznych z Węgier (University of Public Service), Czech (Univeristy of Defence), Rumunii (Military Technical Academy) oraz Grecji (Hellenic Air Force Academy) obejmowała po raz pierwszy problematykę transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach. Wprowadzenie tych zagadnień do tematyki seminarium odbyło się z inicjatywy kierownictwa Centrum Wiedzy o Dostępności.
Podczas tegorocznego Seminarium zaprezentowano dwa referaty dotyczące tej tematyki, wygłoszone przez młodych naukowców, studentów WAT:
- panią Natalię Mendelską – Symulatory starości jako nowoczesne narzędzie do symulacji odczuć osób o szczególnych potrzebach;
- panią Aleksandrę Kaniewską – Koncepcje oraz pomysły poprawiające bezpieczeństwo i mobilność osób o szczególnych potrzebach korzystających z transportu indywidualnego.
Pani Aleksandra Kaniewska podczas prezentacji referatu
Pani Natalia Mendelska podczas prezentacji referatu
Oba wygłoszone referaty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników seminarium, którzy często nie dostrzegali problemów osób o szczególnych potrzebach. Kierownictwo Centrum Wiedzy o Dostępności oraz Organizatory seminarium wyróżnili wyżej wymienione studentki za szczególną wrażliwość, empatię i zainteresowanie się ważną społecznie tematyką rozwiązań oraz koncepcji poprawiających transport i mobilność indywidualną osób o szczególnych potrzebach.
Podczas Seminarium, koordynator Centrum Wiedzy o Dostępności pan Piotr Kwitowski przedstawił prezentację promującą Centrum, podziękował młodym naukowcom za zainteresowanie tą tematyką i zaprosił do jeszcze liczniejszego zgłaszania prac w następnych edycjach tego wydarzenia.
Opracowali: Tomasz Mantur
Grzegorz Trawiński
Fotografie: dr Marcin Sarzyński (WML WAT)