Posiedzenie Komitetu Sterującego Projektu

28 listopada 2023 roku w siedzibie Centrum Wiedzy o Dostępności, w budynku 23 Instytutu Pojazdów i Transportu  odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego Projektu Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach.

W spotkaniu uczestniczyli:

– z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej:

• dr hab. inż. Jerzy JACKOWSKI, prof. WAT – kierownik projektu;
  • dr hab. inż. Mirosław GIDLEWSKI, prof. WAT;
  • pan Piotr KWITOWSKI – sekretarz Komitetu Sterującego;

• prof. dr hab. inż. Andrzej ŚWIDERSKI;
  • dr Beata STASIAK-CIEŚLAK;

– z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

• dr hab. Monika MYNARSKA, prof. UKSW;
  • dr Dominik GOŁUCH;

Gośćmi posiedzeniami byli:

• dr inż. Piotr SZURGOT, lider zadań nr 6 i 7, Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT,
  • pani Iwona KLIMEK, odpowiedzialna za finansowe rozliczanie projektu.

Podczas spotkania podsumowano realizację projektu od ostatniego posiedzenia Komitetu Sterującego. Omówiono i szczegółowo przeanalizowano nw. kwestie:

1. Organizację i przebieg I-szej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Mobilność osób o szczególnych potrzebach” pod honorowym patronatem Rektora-Komendanta WAT, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.
  2. Stan osiągnięcia wskaźników realizacji projektu, zaplanowanych do uzyskania  w ramach projektu, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźnika podniesienia kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej WAT i UKSW oraz organizacji szkoleń dla otoczenia społeczno-gospodarczego.
  3. Przebieg i stan realizacji remontów w WAT (dostosowanie budynku 23 do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) oraz ITS.
  4. Przygotowanie przez poszczególnych Partnerów innowacyjnych rozwiązań w zakresie mobilności osób o szczególnych potrzebach, które zostaną zgłoszone jako rozwiązania patentowe, a w dalszej kolejności zostaną przedstawione i udostępnione powszechnie, jako osiągnięcia projektu.
  5. Przebieg  i rezultaty zrealizowanych w ramach projektu szkoleń kadry akademickiej UKSW i WAT, a także stan realizacji obecnie prowadzonych szkoleń dla otoczenia społeczno-gospodarczego (m.in. wolontariuszy, organizacji pozarządowych, firm związanych z wytwarzaniem bądź adaptacją pojazdów do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, PFRON-u, Straży Miejskiej, kontrolerów MZA, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku), których zakończenie zaplanowane jest w  grudniu.
  6. Stan przygotowania do publikacji w punktowanych czasopismach artykułów naukowych, będących dorobkiem Projektu oraz Konferencji „Mobilność osób o szczególnych potrzebach”.
  7. Przygotowania do upublicznienia (na stronie internetowej projektu) opracowań, analiz, katalogów, standardów w zakresie między innymi projektowania uniwersalnego w transporcie i mobilności oraz przepisów prawnych z innych obszarów z zakresu transportu i mobilności indywidualnej osób o szczególnych potrzebach.
  8. Przygotowania do zakończenia i rozliczenia (zamknięcia) projektu, w tym opracowania  dokumentów związanych z rozliczeniem (raportowaniem) końcowego wniosku o płatność.

Następne posiedzenie Komitetu Sterującego odbędzie się po zatwierdzeniu przez Instytucję Pośredniczącą końcowego wniosku o płatność.