„Mobilność osób o specjalnych potrzebach” to temat konferencji naukowo-szkoleniowej, którą Wojskowa Akademia Techniczna zorganizuje wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.

Porozumienie w sprawie organizacji konferencji podpisali 28 kwietnia 2023 roku prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, prorektor WAT ds. naukowych i Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, Prorektor ds. naukowych WAT oraz pan Krzysztof Michałkiewicz, Prezes PFRON podczas podpisywania porozumienia o współpracy przy organizacji konferencji „Mobilność osób o szczególnych potrzebach

Moment podpisania porozumienia w sprawie organizacji konferencji „Mobilność osób o specjalnych potrzebach” – po lewej prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, Prorektor ds. naukowych WAT, po prawej Pan Krzysztof Michałkiewicz, Prezes PFRON

Prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, Prorektor ds. naukowych WAT oraz pan Krzysztof Michałkiewicz, Prezes PFRON stojący na tle napisu Omnia Pro Patria oraz popiersia Patrona WAT wymieniający się podpisanymi egzemplarzami porozumienia pomiędzy WAT a PFRON w sprawie organizacji konferencji „Mobilność osób o specjalnych potrzebach

Wymiana podpisanych dokumentów (porozumień) dotyczących organizacji konferencji „Mobilność osób o specjalnych potrzebach”

Konferencja, która odbędzie się w dniach 26–27 października 2023 roku w Klubie WAT, jest wynikiem realizacji projektu pt. „Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój nr POWR.03.05.00-00-CW07/20. Współorganizatorami konferencji są również Instytut Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytut Transportu Samochodowego.

Konferencja jest adresowana do osób, instytucji oraz organizacji społecznych i gospodarczych zainteresowanych aktualnym stanem oraz możliwościami rozwoju środków transportu indywidualnego wykorzystywanych przez osoby o szczególnych potrzebach, do których zaliczamy seniorów, osoby z niesprawnościami, osłabione chorobami, żołnierzy weteranów a także ofiary wypadków i katastrof drogowych z zespołem stresu pourazowego. „Podczas konferencji chcemy zaprezentować przesłanki do doskonalenia pojazdów przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach umożliwiające zwiększenie ich mobilności oraz zmniejszające zagrożenia wypadkami drogowymi i powodujące minimalizację ich skutków” – tłumaczy prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, prorektor ds. naukowych.

Uczestnicy spotkania okolicznościowego dotyczącego podpisania umowy o organizacji konferencji stojący na tle napisu Omnia Pro Patria oraz popiersia Patrona WAT – zdjęcie pamiątkowe

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

Jak zaznacza dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, celem konferencji będzie również promowanie projektowania uniwersalnego w obszarze transportu indywidualnego umożliwiającego wypracowywanie i upowszechniane innowacyjnych rozwiązań oraz standardów usług przyjaznych osobom o szczególnych potrzebach, co jest szczególnie ważne w kontekście kształcenia przyszłej kadry inżynierskiej.

Program konferencji obejmie wybrane grupy zagadnień technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych z obszaru rozwoju szerokiej gamy pojazdów przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach (samochody osobowe, dostawcze, motocykle, skutery, motorowery, rowery, czterokołowce, urządzenia transportu osobistego, hulajnogi elektryczne oraz wózki inwalidzkie) w zakresie ich identyfikacji, doskonalenia konstrukcji, technologii naprawy i serwisowania. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na zagadnienia związane z rozwojem tych pojazdów w kontekście zagrożeń wypadkowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

„Zakładamy, że konferencja i dyskusje jej towarzyszące staną się inspiracją do podejmowania oryginalnych i innowacyjnych badań w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem badań o charakterze utylitarnym” – dodaje dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, Dyrektor Instytutu Pojazdów i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Uczestnicy spotkania (przedstawiciele PFRON oraz WAT siedzący za stołem w Sali Rycerskiej WAT”

Przedstawiciele PEFRON oraz WAT podczas spotkania
w Sali Rycerskiej

Organizatorzy konferencji zapraszają do udziału środowiska naukowe oraz kadrę i studentów uczelni wyższych, nauczycieli szkól średnich, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych i gospodarczych współpracujących i wspomagających osoby o szczególnych potrzebach oraz wytwarzających produkty na ich rzecz, jak również przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej zajmujących się ruchem drogowym oraz inne podmioty zainteresowane tematyką.

Zaprezentowane referaty zostaną wydane w formie materiałów konferencyjnych jako materiał szkoleniowy i źródłowy przydatny w pracy i działalności uczestników konferencji.

W ramach konferencji zostanie zorganizowana wystawa producentów pojazdów przeznaczonych dla osób o szczególnych potrzebach.

W spotkaniu w WAT wzięli również udział: Małgorzata Radziszewska – naczelniczka Wydziału ds. Analiz i Wsparcia Departamentu ds. Dostępności PFRON, Filip Pruszkowski – kierownik Biura ds. Komunikacji PFRON, prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski – dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej, dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT – dyrektor Instytutu Pojazdów i Transportu, kierownik projektu „Centrum Wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach” (CWOD) i Piotr Kwitowski – koordynator CWOD.

Opracowali: Ewa Jankiewicz
Piotr Kwitowski