W dniu 16 grudnia 2022 roku odbyło się szkolenie z zakresu projektowania uniwersalnego w obszarze transport i mobilność w środkach transportu indywidualnego. Szkolenie, realizowane w trybie online przeprowadził Ekspert Zewnętrzny Projektu pan dr hab. inż. Maciej Sydor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który jest autorem/współautorem 4 monografii, ponad 170 publikacji naukowych, 5 wynalazków oraz 2 wzorów użytkowych chronionych patentami. W szkoleniu uczestniczyła prawie 30-osobowa grupa realizatorów projektu ze wszystkich instytucji – partnerów projektu – z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz z Instytutu Transportu Samochodowego.

Screenshot z ekranu komputera pokazujący pana dr hab. inż. Macieja Sydora  podczas prowadzenia szkolenia

Pan dr hab. inż. Maciej Sydor podczas prezentacji w ramach szkolenia online

Agenda szkolenia obejmowała między innymi:

• wprowadzenie w tematykę projektowania uniwersalnego wraz z ankietą wstępną,
  • przedstawienie inżynierii rehabilitacyjnej w kontekście projektowania środków transportu,
  • prezentację techniki asystującej (w szczególności wózków inwalidzkich) w transporcie indywidualnym,
  • charakterystykę ergonomii wnętrza samochodu osobowego z punktu widzenia kierowcy z niepełnosprawnością motoryczną,
  • omówienie rozwoju konstrukcji pojazdów dla osób z niepełnosprawnościami motorycznymi,
  • przedstawienie aspektów inwolucyjnych i oczekiwań seniorów w zorientowanym projektowaniu samochodów,
  • podsumowanie szkolenia wraz z krótkim testem (ankietą).
Wybrane slajdy przedstawiające zakres tematyki szkolenia

Wybrane slajdy z prezentacji przedstawiające zakres tematyki szkolenia

Opracował: dr inż. Grzegorz Trawiński

Materiał ilustracyjny pochodzi z prezentacji pana dr hab. inż. Macieja Sydora, zaprezentowanych podczas szkolenia (publikacja za zgodą Autora)