Problemy osób o szczególnych potrzebachna Seminarium KNS WIM WAT

Po kilku latach przerwy, spowodowanej pandemią wirusa Covid-19, w dniach 2 i 3 czerwca 2022 roku odbyło się XXXIX Seminarium Kół Naukowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Seminarium, odbywające się auli wykładowej w budynku 54, miało nowy format – po raz pierwszy połączone zostało z Seminarium Kół Naukowych Wydziału Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT (realizowane po raz XXVIII), w ramach wspólnej dyscypliny naukowej – Inżynierii Mechanicznej.

Uczestnicy XXXIX Seminarium Kół Naukowych Studentów stojący w sali obrad plenarnych – zdjęcie pamiątkowe

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Seminarium

Prezentacje osiągnięć studentów i doktorantów obu Wydziałów oraz uczestników z uczelni zagranicznych z Węgier (University of Public Service), Czech (Univeristy of Defence), Rumunii (Military Technical Academy) oraz Grecji (Hellenic Air Force Academy) obejmowała po raz pierwszy problematykę transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach. Wprowadzenie tych zagadnień do tematyki seminarium odbyło się z inicjatywy kierownictwa Centrum Wiedzy o Dostępności.

Podczas tegorocznego Seminarium zaprezentowano dwa referaty dotyczące tej tematyki, wygłoszone przez młodych naukowców, studentów WAT:

• panią Natalię Mendelską – Symulatory starości jako nowoczesne narzędzie do symulacji odczuć osób o szczególnych potrzebach;
  • panią Aleksandrę Kaniewską – Koncepcje oraz pomysły poprawiające bezpieczeństwo i mobilność osób o szczególnych potrzebach korzystających z transportu indywidualnego.
Pani Aleksandra Kaniewska podczas prezentacji referatu

Pani Natalia Mendelska podczas  prezentacji referatu

Pani Natalia Mendelska podczas prezentacji referatu

Oba wygłoszone referaty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników seminarium, którzy często nie dostrzegali problemów osób o szczególnych potrzebach. Kierownictwo Centrum Wiedzy o Dostępności oraz Organizatory seminarium wyróżnili wyżej wymienione  studentki za szczególną wrażliwość, empatię i zainteresowanie się ważną społecznie tematyką rozwiązań oraz koncepcji poprawiających transport i mobilność indywidualną osób o szczególnych potrzebach.

Podczas Seminarium, koordynator Centrum Wiedzy o Dostępności pan Piotr Kwitowski przedstawił prezentację promującą Centrum, podziękował młodym naukowcom za zainteresowanie tą tematyką i zaprosił do jeszcze liczniejszego zgłaszania prac w następnych edycjach tego wydarzenia.

Opracowali: Tomasz Mantur

Fotografie: dr Marcin Sarzyński (WML WAT)