13 grudnia 2022 roku odbyło się spotkanie online realizatorów projektu POWR.03.05.00-00-CW07/20 Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach. Celem spotkania było spotkanie całej społeczności projektowej, prezentacja stanu realizacji projektu przez poszczególne zespoły i poinformowanie wszystkich wykonawców projektu o aktualnym stanie realizacji zadań (także tych, w których pracach dana osoba nie uczestniczy). W spotkaniu, które na platformie Microsoft Teams prowadził sekretarz Komitetu Sterującego projektu, pan Piotr Kwitowski, uczestniczyli członkowie zespołów realizujących poszczególne zadania:
– z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej,
– z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
– z Instytutu Transportu Samochodowego.

Na początku spotkania kierownik projektu, dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, przedstawił agendę spotkania oraz zaapelował o reżim czasowy podczas prezentacji. Wyraził nadzieję, że przedstawienie osiągnięć zespołów na tak szerokim forum umożliwi pełną orientację o stanie zaawansowania prac w całym projekcie oraz dalszych działaniach.

Następnie przedstawiciele zespołów przedstawili obszerne informacje o pracach wykonanych przez poszczególne zespoły w okresie od października 2021 roku do końca listopada 2022 roku – zadaniach postawionych przed zespołami, składach zespołów je realizujących, aktualnym stanie realizacji zadań oraz planach na najbliższą przyszłość (kolejny etap, okres styczeń-marzec 2023 roku).

Przygotowane w programie Power Point prezentacje zaprezentowali kolejno:

• lider zespołu realizującego zadanie nr 1 Prowadzenie działalności centrum wiedzy o dostępności – pan dr hab. inż. Mirosław Gidlewski, prof. WAT,
Slajd przedstawiający skład zespołu realizatorów zadania nr 1”

Slajd przedstawiający skład zespołu realizatorów zadania nr 1

„Slajd przedstawiający stan realizacji zadania nr 1 w ramach działań 3, 4 i 5”

Slajd przedstawiający stan realizacji zadania nr 1 w ramach działań 3, 4 i 5

• pan dr inż. Grzegorz Trawiński, lider zespołu realizującego zadanie nr 2 Przebudowa infrastruktury przeznaczonej przez WAT na cele projektu w celu dostosowania jej do potrzeb centrum wiedzy o dostępności osób o szczególnych potrzebach,
Zdjęcia przedstawiające korytarz i schody w budynku 23 wraz z opisem barier utrudniających dostęp osobom o szczególnych potrzebach

Slajd przedstawiający wyniki analizy barier utrudniających dostępność
do budynku 23/23A osobom o szczególnych potrzebach

Zdjęcia pokazujące stan pomieszczenia 11  w końcowej fazie remontu – listopad 2022 rok

Slajd przedstawiający stan realizacji remontu pomieszczenia 11
przeznaczonego na potrzeby szkoleniowe

• pan dr inż. Kamil Sybilski (w imieniu lidera zespołu, pana prof. dr hab. inż. Jerzego Małachowskiego, Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT) – przedstawił realizację zadania nr 3 (podzadanie 1, realizowane przez zespół projektowy oraz podzadanie 2, realizowane przez zespół konkursowy),
Slajd z rysunkiem obrazującym analizowane dane antropometryczne dla równych grup osób

Slajd przedstawiający zakres analizy danych antropometrycznych

Zdjęcia pokazujące wybrane dostępne urządzenia techniczne, umożliwiające adaptacje pojazdów do potrzeb osób o szczególnych potrzebach

Slajd przedstawiający wyniki analizy dostępnych rozwiązań urządzeń technicznych
dostosowujących pojazdy do potrzeb osób o szczególnych potrzebach

• pan dr Piotr Malawko – lider zespołu realizującego zadanie nr 4,
Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 4

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 4

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 4”

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 4

• pani dr Beata Stasiak-Cieślak (w zastępstwie liderki zespołu, pani dr Anety Wnuk), która przedstawiła realizację zadania nr 5 Przygotowanie do kształcenia i realizacji działalności szkoleniowej,
Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane przez grupę realizatorów z WAT  w ramach zadania nr 5

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 5
przez grupę realizatorów z WAT

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane przez grupę realizatorów z UKSW  w ramach zadania nr 5

Slajd przedstawiający wybrane działania zrealizowane w ramach zadania nr 5
przez grupę realizatorów z WAT

• pan dr inż. Piotr Szurgott, lider zespołu realizującego zadania nr 6 Podniesienie kompetencji kadry akademickiej Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT i Instytutu Psychologii UKSW.
Slajd przedstawiający skład zespołu realizatorów zadania nr 6

Slajd przedstawiający skład zespołu realizatorów zadania nr 6

Slajd przedstawiający zaplanowane przez zespół 6 szkolenia z projektowania uniwersalnego

Slajd przedstawiający zaplanowane przez zespół 6
szkolenia z projektowania uniwersalnego

Przedstawione prezentacje podsumował dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, który dokonał również oceny realizacji poszczególnych zadań projektu. Wyraził między innymi nadzieję, że trwające postępowanie przetargowe na remont wybranych pomieszczeń w budynku 23 w celu dostosowania ich do potrzeb osób o szczególnych potrzebach zakończy się skutecznym wyłonieniem wykonawcy, co umożliwi terminowe osiągnięcie wskaźnika 5 realizacji projektu.

Następnie głos zabrał ekspert zewnętrzny, pan dr hab. inż. Maciej Sydor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który wysoko ocenił dotychczasowy postęp i osiągnięcia uzyskane przez wszystkie zespoły podczas rocznego okresu realizacji projektu.

Opracował: dr inż. Grzegorz Trawiński

Materiał ilustracyjny pochodzi z prezentacji przedstawionych podczas spotkania online, publikacja za zgodą ich Autorów.