Inauguracja działalności
Centrum Wiedzy o dostępności do transportu
i mobilności osób o szczególnych potrzebach
Dnia 28 stycznia 2022 roku w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się inauguracja działalności pierwszego w Polsce „Centrum Wiedzy o Dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach”.
Centrum zostało utworzone przez trzy jednostki – Wojskową Akademię Techniczną, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.
W inauguracji udział wzięli przedstawiciele wszystkich Partnerów projektu:
– z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego:
- dr hab. Anna Fidelus, prof. UKSW, Prorektor ds. studenckich i kształcenia,
- dr Włodzimierz Strus – Prodziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ds. studenckich kierunku psychologia,
- dr Dominik Gołuch,
– z Instytutu Transportu Samochodowego:
- prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu,
- prof. dr hab. inż. Andrzej Świderski, Zastępca Dyrektora,
– z Wojskowej Akademii Technicznej:
- dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT – Prorektor ds. studenckich,
- prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski – Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej,
- dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, Dyrektor Instytutu Pojazdów i Transportu, kierownik projektu,
- dr hab. inż. Mirosław Gidlewski, prof. WAT,
- Piotr Kwitowski, sekretarz Komitetu Sterującego Projektu.
Inauguracja działalności Centrum Wiedzy o Dostępności – przedstawiciele WAT
Inauguracja działalności Centrum Wiedzy o Dostępności
– przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
oraz Instytutu Transportu Samochodowego
Spotkanie rozpoczęła Pani Prorektor WAT ds. studenckich – prof. Monika Szyłkowska. W ramach dyskusji przedstawiciele wszystkich jednostek zgodnie podkreślali potrzebę likwidowania barier w transporcie dla osób o szczególnych potrzebach i zasadność funkcjonowania powołanego Centrum Wiedzy o dostępności do transportu i mobilności. Zwrócono uwagę, że „To, co jest innowacyjne i zasługujące na uwagę w projekcie, to kompleksowość, interdyscyplinarność oraz szerokość spojrzenia na bariery i potrzeby osób o specjalnych potrzebach. Jak dotąd główny nacisk kładziono na rozwiązywanie barier w transporcie zbiorowym, a nasz projekt skupia się na poprawie dostępu do transportu indywidualnego. Współpraca naukowców z różnych dziedzin nauki: kierunków inżynierskich oraz nauk społecznych, da efekt synergii przy pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi transport i mobilność osób z niepełnosprawnością, starszych, chorych, żołnierzy-weteranów. Studentów obu uczelni (WAT i UKSW) wyposaży w niezbędną wiedzę z zakresu projektowania uniwersalnego”.
Głównym celem Centrum jest szeroko rozumiane popularyzowanie zasad projektowania uniwersalnego w branży motoryzacyjnej, które wspiera osoby o szczególnych potrzebach w zakresie transportu indywidualnego. Planowane jest wypracowywanie, promowane i upowszechniane innowacyjnych rozwiązań, produktów oraz standardów usług pozwalających na zwiększenie mobilności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób o szczególnych potrzebach przemieszczających się środkami transportu indywidualnego – wózkami inwalidzkimi, rowerami, motorowerami, samochodami osobowymi.
Dodatkowym celem jest również przygotowanie kadry dydaktycznej uczelni partnerskich projektu (Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT i Instytutu Psychologii UKSW) do prowadzenia kształcenia oraz realizacji działalności szkoleniowej w zakresie projektowania uniwersalnego, przeciwdziałającego wykluczeniu osób o szczególnych potrzebach w przemieszczaniu się środkami transportu indywidualnego.
W Centrum przeprowadzony będzie również ogólnopolski konkurs na koncepcje urządzeń, przedmiotów i usług służących poprawie mobilności i bezpieczeństwa ruchu drogowego osób o szczególnych potrzebach, korzystających ze środków transportu indywidualnego. Ma on na celu promocję rozwiązań projektowania uniwersalnego wśród przyszłych techników i inżynierów konstruktorów. Skierowany jest do uczniów średnich szkół technicznych oraz studentów. Realizacja konkursu zaowocuje powstaniem rozwiązań poprawiających komfort życia codziennego osobom o szczególnych potrzebach.
Konkurs pozytywnie wpłynie również na rozpowszechnienie wśród młodych ludzi informacji o trudnościach z jakimi muszą na co dzień zmagać się osoby o szczególnych potrzebach i pomoże uzmysłowić im, jak ważne jest projektowanie uniwersalne. Dodatkową zaletą konkursu jest to, że włączy on młode, pełne pomysłów umysły do poszukiwania nowych, bardziej skutecznych oraz tańszych rozwiązań technicznych pomagających osobom o szczególnych potrzebach w codziennym korzystaniu ze środków transportu indywidualnego.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania
Opracowali: Piotr Kwitowski
Grzegorz Trawiński
Fotografie – Mariusz Maciejewski
Kierownictwo oraz zespół realizatorów projektu wyraża nadzieję, że opracowane w projekcie koncepcje urządzeń, przedmiotów i usług służących poprawie mobilności osób o szczególnych potrzebach, korzystających ze środków transportu indywidualnego znajdą także uznanie w środowisku gospodarczym i przełożą się na praktyczne rozwiązania.